هزينه پيشرفت؛ تغيير چهره مقدس‌ترين شهر جهان اسلام

پنج بار در روز همه مسلمانان جهان رو به جايي نماز مي‌خوانند كه معتقدند ابراهيم آن را براي عبادت خداوند ساخته بوده است؛ بناي مكعبي شكل به نام «كعبه»، مركز جهان اسلام است كه البته امروزه، زايران مي‌توانند در كنار آن، بناهاي چشمگير ديگري را نيز مشاهده كنند.
null

به گزارش سرويس بين‌الملل «بازتاب» به نقل از «نيويورك‌تايمز»، مركز خريد «ابرج البيت»، كه بزرگ‌ترين مركز خريد عربستان است، با مانيتورهاي تخت بسيار بزرگ، تابلوهاي تبليغاتي رنگارنگ، رستوران و… درست در كنار مقدس‌ترين مكان اسلامي ساخته شده است.

«علي الاحمد»، مدير انستيتو امور خليج در واشنگتن، كه يك سازمان تحقيقاتي مخالف آل سعود است، مي‌گويد: «مكه در حال تبديل شدن به لاس‌وگاس بوده و اين يك فاجعه است. اين مسئله، تأثيري فاجعه‌بار در دنياي اسلام خواهد داشت، چراكه ديگر رفتن به مكه، احساسي براي زايران نخواهد داشت و جذابيتي ندارد. هرچه مي‌بينيد، سيمان و شيشه است».
اين مركز خريد كه يك هفته پيش از آغاز مراسم حج بازگشايي شد، نخستين فاز مجموعه سيزده ميليارد دلاري است كه مكه؛ شهري كه تنها مسلمانان اجازه ورود به آن را دارند، متحول مي‌كند.

مجموعه هتل و اسكان «ابرج البيت» كه با مساحتي برابر ۵/۱ ميليون يارد مربع، شامل يك هتل برج نيز هست، به فضاي آسماني اين شهر جلوه ديگري مي‌دهد.

زماني كه اين پروژه در سال ۲۰۰۹ تكميل شود، به هفتمين ساختمان بلند جهان تبديل مي‌شود كه مهندس آن در اين زمينه مي‌گويد: شامل يك بيمارستان، هتل و نمازخانه است.
در منطقه «جبل عمر»، يك كوهستان نصفه نيمه در حال صاف شدن است تا هتلي بزرگ و مجموعه‌اي بلند در آنجا ساخته شود. در مناطق ديگر نيز تقريبا حدود ۱۳۰ طرح براي ساختن برج وجود دارد.

دكتر «عرفان احمد» از لندن مي‌گويد: «اين پايان مكه است». او بنيادي را به نام «بنياد ميراث اسلامي» تأسيس كرده تا به نگهداري از تاريخ اسلامي مكه، مدينه و ديگر مناطق مذهبي مهم عربستان بپردازد.
وي مي‌گويد: «پيش از اين و حتي در زمان عثماني‌ها، هيچ‌كدام از بناهاي ساخته شده در مكه، بلندتر از خانه خدا نبوده اند. اما هم‌اكنون ساختمان‌هاي بسيار بلندتري هستند كه حرمت‌ها را از بين برده‌اند.

بي‌شك، پول يكي از انگيزه‌هاي اين ساختمان‌سازي‌هاست، به گونه‌اي كه هر ساله، حدود چهار ميليون نفر براي مراسم حج به اين شهر مي‌آيند، در حالي كه اين جريان با حجمي كمتر در سال نيز جريان دارد و هر نفر به طور ميانگين، دو تا سه هزار دلار را براي اقامت، خوراك و خريد، هزينه مي‌كند.

تبليغاتي كه در مسير مكه نصب شده است، اين پيام را به سرمايه‌گذاران مي‌دهد كه سود بالقوه آنان از مالكيت يك آپارتمان در مكه، حدود ۲۵ درصد سرمايه آنها خواهد بود. تبليغات در تلويزيون‌هاي ماهواره‌اي عرب هم به بينندگان مي‌گويد كه آنان نيز شانس استفاده از اين موقعيت را دارند.

يك آپارتمان سه‌خوابه در اين شهر، حدود سه ميليون دلار قيمت دارد كه در صورت داشتن منظره زيبا از خانه كعبه، قيمت آن به پنج ميليون دلار هم مي‌رسد.
مخالفان اين روند بر اين باورند كه نتيجه اين كار، جدايي بين جوامع و دسته‌هاي خاص است كه در نتيجه نقض روح حج و تساوي همگان در برابر خداوند است.

«سامي انگاوي»، از مهندسان سعودي و طرفدار حفظ ميراث مكه،‌ مي‌گويد: «اين بي‌احترامي به كعبه و خانه خداست. شما در اين شهر حتي حق بريدن يك درخت را هم نداريد، چه رسد به نابودي كوه. قوانين اسلام، نقض شده است».

به هر حال، مخالفت‌هاي زيادي با اين روند شده است، به گونه‌اي كه مقامات سعودي گفته‌اند كه براي حفظ بازمانده‌هاي دوران اسلام تلاش كرده و در مكه، دو موزه را راه‌اندازي كرده‌اند كه به طور كلي، نوزده ميليارد دلار صرف حفظ ميراث اسلامي كشور آنان شده است.
منبع : بازتاب

یک نظر درباره “هزينه پيشرفت؛ تغيير چهره مقدس‌ترين شهر جهان اسلام” داده شده است.

  1. جعفر ناظم رعایا گفت :

    ان اول بیت وضع للناس للذی ببکه مبارکا….:-۹۶ آل عمران
    یکی از مفاهیم آیه مذکور این است که خانه خدا برای مردم ساخته شده است وطبق آیات دیگر متولیان خانه مکلف هستند خانه را تمیز و معمور برای زائران نگاهدارند و بندگان خدارا از هر گوشه و کناری برای انجام مناسک دعوت بنمایند که مفهوم آن فراهم کردن تسهیلات و امکانات رفاهی برای آنا ن است. و چون روز به روز مستطیعا ن حج گزار بیشتر میشو د که نیاز به مسکن دارند برای مسکن سا زی , هر چند به صورت برج و نزدیک خانه باشد مشکل ایجاد کرد ,مگر کوههای بر افراشته بر بالای خانه از عظمت آن میکا هد ,بخصوص که هرچه اماکن دور تر ساخته شو د ترافیک پیرامون خانه سنگینتر و هوا آلوده تر و مشکلات حج گزاران بیشتر میشود. خانه خدارا نباید مانند یک اثر باستانی بحساب آور د و مقررات مربوط به آ نهارا درمورد خانه هم جاری کرد . خانه خدا خانه بندگان است ؟

    مديريت : در خصوص خانه خدا بايد عرض كنم تنها اگر معنويت فضا را در نظر بگيريم به گفته بسياري از زائران برج هاي اطراف تاثير بسياربدي بر شكل گيري اين فضا دارند .
    مسائل ترافيكي با برنامه ريزي و طراحي شهري مناسب به راحتي قابل حل مي باشد . مشكل در اين است كه تنها از جنبه اقتصادي به موضوع نگاه مي شود و نتيجه بهتر بدون ترديد در وضع موجود است اما اگر فارغ از تعصب با در نظر گرفتن كليه مسائل برنامه ريزي شهري ساخت و ساز صورت گيرد نتيجه رفع تمامي مشكلات و تامين رفاه در كنار فضايي معنوي و ناب خواهد بود .

نظر بدهید