فکر کردن هم چیز خوبی است!

چند ماه قبل از طرف یکی از شرکت های راه و ساختمان پیشنهاد شد اصلاحیه طراحی معماری مجتمعی مسکونی که در مرحله اجرای سقف بود را به عهده بگیرم از آنجایکه در این مرحله طرح معماری با محدودیت های بسیاری از جمله مشخص بودن محل ستون ها ، جعبه پله و … همراه بود وقت زیادی را جهت رسیدن به طرح مطلوب صرف کردم اما متاسفانه به دلیل اینکه مدیران شرکت هر روز خواسته ای جدید را مطرح می کردند اصلاحیه طرح هم با تغییرات بسیاری مواجه شد .

null

جالب توجه این بود که مسئولین شرکت مذکور جهت طراحی معماری کمترین بودجه ممکن را در نظر گرفته بودند و همین امر باعث شد ساختمانی با متراژ حدود ۵۰۰۰ متر در یکی از بهترین مناطق شهر با اشکالات اساسی در طراحی مواجه شوداز جمله ورودی کمتر از ۱.۵ متر برای ساختمان ۲۸ واحدی ۱۰ طبقه ، عرض پله ها کمتر از ۱ متر ، عدم طراحی پله فرار ، چاله آسانسور با ابعاد کمتر از استاندارد و …
امروز هم که بحث طراحی فاز ۲ معماری مطرح شد قیمت پیشنهادی را زیاد دانستند و قرار شد به کمترین قیمت پیشنهادی طرح را به شخص دیگری واگذار کنند .
در عجبم از این مدیران که درک نمی کنند اگر در این مرحله هزینه بیشتری صرف کنند زمان اجرا با مشکلات و هزینه های کمتری رو به رو خواهند بود و در عین حال ارزش ریالی مجتمع هم بیشتر خواهد شد هرچند با طراحی معماری اولیه ای که سازه بر اساس آن اجرا شده چندان هم نباید منتظر واحدهای مسکونی مطلوب باشیم .
ای کاش لحظه ای هم فکر می کردیم !

یک نظر درباره “فکر کردن هم چیز خوبی است!” داده شده است.

  1. شيفت شب گفت :

    خوب آدرس و محل پروژه رو بنويس فردا كه آماده فروش شد ما بدونيم اين همونه ….. البته مسلم و واضح است كه نخواهي نوشت …. منم بودم نمي نوشتم.

نظر بدهید