مرگ تدریجی در جاسوئیچی های چینی

از قرار معلوم، پول و ثروت، بدجوری زیر زبان کمونیست‌های چینی مزه کرده و آنها از هر راهی تلاش می‌کنند تا این طبع سرکش خود را سیراب کنند. این رشد اقتصادی و خیزش چینی‌ها به گونه‌ای بوده است که آنها تلاش می‌کنند، از هر طرح و ایده و یا وسیله‌ای درآمدزایی کنند. در این راه، چینی ها حتی به حیوانات هم رحم نمی‌کنند و از آنها جهت سیراب کردن این حس پول جویی خود استفاده می‌کنند.

null

به گزارش فردا، این روز‌ها بازار دست فروش‌های چینی بسیار گرم شده است. جاسوئیچی‌های جدید چینی که در داخل آنها ماهی یا لاک پشت زنده حبس شده‌اند، به سرعت در خیابان‌های چین به فروش می‌رسند. این جاسوئیچی‌ها با قیمت پنج دلار در دستان فروشندگان، در اماکن عمومی و خیابان‌های چین به فروش می‌رسند. خریداران می‌توانند از بین ماهی‌های رنگارنگ یا لاک پشت‌های برزیلی هر کدام را که خواستند، انتخاب کرده و حتی رنگ آب دلخواه محفظه نگهدارنده را نیز انتخاب کنند.

فروشندگان به هنگام فروش به خریداران تضمین هم می‌دهند. آنها در هنگام فروش ادعا می‌کنند، آبهای رنگی درون محفظه‌ها حاوی مواد مغذی است و این موجودات تا سه ماه به راحتی می‌توانند در درون این محفظه‌ها به زندگی ادامه دهند.

اما نکته مهم اینجاست که اگر این آب های رنگین سرشار از ویتامین و مواد مغذی نیز باشند، از عنصر اصلی حیات تهی هستند؛ اکسیژن. به همین دلیل است که این ماهی‌ها و لاک پشت‌ها نمی‌توانند بیشتر از چند روز به حیات خود ادامه دهند. خریداران در حالی که مشغول باز کردن در خانه خود هستند، خوردرو خود را روشن می‌کنند، آن را از کنار جیب خود آویزان کرده‌اند و یا…، مشاهده می‌کنند که این موجودات بی‌گناه مرده‌اند و یا در حال جان دادن هستند. خریداران ناگهان احساس گناه می‌کنند، گناه کشتن موجود زنده‌ای که به مانند ما حق زندگی داشت، ولی اکنون…

در پی این سوءاستفاده چینی‌ها، بسیاری از فعالان حقوق حیوانات در سراسر جهان از نبود قانونی در چین برای جلوگیری از این کارها، انتقادات فراوانی را داشته‌اند.

«کین ژیائونا»، مسئول یکی از گروه های غیر دولتی حفاظت از حقوق حیوانات در این باره عقیده دارد «قرار دادن موجود زنده در داخل یک محفظه سرپوشیده برای کسب سود، سوءاستفاده و غیر اخلاقی است»، ولی بر پایه قوانین چین تنها حیوانات وحشی مشمول قانون حفاظت از حیوانات می‌شوند.

«جن ژیان»، یکی از مدافعان حقوق حیوانات در چین، این کار را «مشمئز کننده» نامید. او همچنین افزود: «چین با این اقدام اخیر خود آشکارا نشان داد که هیچ ارزشی برای حیات حیوانات و انسان‌ها قایل نیست و متأسفانه این کار‌ها در غیاب آموزش‌های لازم، همچنان در چین ادامه پیدا می‌کنند».

ژیان با اشاره به رشد اقتصادی چین عقیده دارد که مردم چین این طور فکر می‌کنند که صاحبان دنیا هستند و هر کاری را می‌توانند انجام دهند. «بارها در چین دیده شده است که حیوانات برای منافع اقتصادی کشته می‌شوند. این مُد جدید در چین گویای این است که ما می‌توانیم حیوانی را شکنجه کرده و شاهد مرگ تدریجی آن در مقابل چشمان خود باشیم. این واقعیت بخش دیگری از سوءاستفاده چینی‌ها از کره زمین است».

نظر بدهید